Kategoriler
Haberler

Kardeş Şehir PECS Heyeti’nin KİŞGEM Ziyareti

[vc_row][vc_column][vc_column_text]FB_IMG_1561744717495

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Avrupa birliği ve Merkezi İhale Finans birimi hibe fonları uygulanan Kütahya Belediyesi ve Macaristan Pécs Belediyesi Şehir Eşleştirme Programı Projesi kapsamında Uluslararası Çalıştay düzenlendi.

Kütahya’nın 1975 yılından beri Kardeş Şehri olan Macaristan’ın Pécs şehri ile Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı” kapsamında desteklenen “İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Kültür ve Yaratıcılık” Projesi kapsamında ortak vizyon ve hedef belirleme amacıyla her iki şehrin temsilcileri bir araya geldi.
Uluslararası Çalıştayda şehrimizi Kütahya Belediyesi, KÜTAV, Zafer Kalkınma Ajansı, KÜSAD, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Çiniciler Odası, Altıneller Derneği, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Kütahyalı Çini sanatçılarından oluşan 30 kişilik bir ekip temsil etti.
Çalıştayın açılış oturumunda Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK katılımcılara hitap etti. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK; İki kardeş şehrin birlikte yapacağı çalışmaların hem Kütahya’mıza hem de Macaristan’ın Pecs şehrine hayırlı olması temennilerinde bulundu.

Çalıştay kapsamında KİŞGEM merkezini de ziyaret eden heyete, girişimciler faaliyetlerini ve başarı hikayelerini anlattı. KİŞGEM ‘in yeni girişimcilere tanıdığı ücretsiz danışmanlık, uygun işlik imkanı ve ortak ofis desteklerinden bahsedildi.

İki gün süren Uluslararası Çalıştay buluşmasında şehir eşleştirme hibe programı kapsamında bir araya gelen değerli uzmanlar, tarihi yerleri canlandırmak ve yeni kültürel alt yapı kurma adına kümelenme mal ve hizmetlerin dolaşımı, şehirlerin marka değerinin arttırılması amacıyla neler yapılması gerektiği, üniversiteler ve odalar arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi, sanatçı veya sanatçı organizasyonları iş birliğiyle sivil toplum kuruluşlarının karar verme süreçlerine sivil katılımın arttırılması gibi konuları gündeme aldı.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery interval=”3″ images=”6440,6441,6442″ img_size=”800*500″][/vc_column][/vc_row]