Kategoriler
Haberler

Kadın Girişimciden İngiltere’ye İhracat

Kütahya’da 1,5 yıldır KOSGEB ve belediyeden destek alan girişimci Hatice Ar, diktiği çanta ve halı kılıflarını İngiltere’ye ihraç etmeye başladı

 

Kütahya Belediyesi Kadın İş Geliştirme Merkezi(KİŞGEM) aracılığıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) destek alan kadın girişimci, ürettiği çanta ve halı kılıflarını İngiltere’ye ihraç ediyor. Girişimci Hatice Ar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl KİŞGEM’de kendisine iş yeri temin edildiğini ve 5 makine satın alarak kurduğu atölyede çalışmaya başladığını söyledi.

Tekstil işiyle yaklaşık 10 yıldır uğraştığını belirten Ar, “Daha önce bazı işletmelerde dikişçi olarak çalıştım. Her zaman hayalimde kendi işimi yapmak vardı. Bir atölyem veya dükkanım olmasını istiyordum. KİŞGEM’in varlığını duydum. Ayrıca KOSGEB’in destek verdiğini öğrendim. Sonra buraya başvurdum ve kabul edildim” dedi. Atölyesini gün geçtikte geliştirdiğini ve şu anda 16 makineye sahip olduğunu, 5 kişi istihdam ettiğini anlatan Ar, promosyon çanta, tişört, askeri malzeme dikimi gibi işler yaptığını kaydetti.

Satışlardan memnun olduğuna dikkati çeken Ar, şöyle konuştu: “Şimdi yurt dışına ihracat yapıyoruz. İngiltere’de bir firmaya 15 bin adet çanta ve halı kılıfı diktik. Bunları göndereceğiz. Almanya’da birkaç firmayla bağlantıya geçtik. Birkaç tişört numunesi gönderdik ve geri dönüşü olumlu oldu. İnşallah başka ülkelere de açılmayı planlıyoruz.” Ar, personeliyle bir aile gibi çalışarak kısa sürede işlerini büyüttüklerini vurguladı. Çalışanlarıyla arkadaş gibi olduğunu bildiren Ar, “1,5 yıldır KİŞGEM’deyim. Buranın süresi 3 yıl. Buradan çıkınca küçük çaplı bir fabrika haline gelmek ve daha çok eleman istihdam ederek işlerimi büyütmek istiyorum” ifadesini kullandı.

KOSGEB’in 15 bin lira değerinde makine, kuruluş ve işletme desteği verdiğini kaydeden Ar, kendi işini yapmak isteyen kadınların öncelikle öz güven duyması gerektiğini, devlet destekleriyle kendi ayakları üzerinde durabilecek konuma yükselebileceklerini sözlerine ekledi.

– KİŞGEM Kütahya Belediyesi tarafından kurulan KİŞGEM, kentte girişimci kadınlara yardımcı olmayı amaçlıyor. Merkez, girişimci kadınları iş kurma bakımından yönlendirerek, proje oluşturma ve yer temini konusunda onlara destekler sağlıyor. KİŞGEM’e başvuran kadınlara, kurmak istedikleri iş için KOSGEB aracılığıyla kredi temin ediliyor. Merkezde temin edilen atölyelerde çalışmaya başlayan kadınlar, 3 yıl süreyle burada kalabiliyor

“Kadın Girişimciden İngiltere’ye İhracat” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.