Kategoriler
Haberler

GİRİŞİMCİ KADINLAR MİKROFİNANS İLE GÜÇLENİYOR

[vc_row][vc_column][vc_column_text]1 Şubat 2022 tarihinde Kütahya Belediyesinin girişimleriyle 65. Şube olarak Kütahya’da KİŞGEM’de açılan Kütahya Mikrofinans Şubesinin tanıtım toplantısı, Kütahya Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşti. Yoğun katılımın olduğu tanıtım ve bilgilendirme toplantısında, girişimci kadınlara sunulan fırsatlar anlatıldı.
Kütahya Belediyesi Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) ortaklığında, 65. şube olarak Kütahya’da açılan Kütahya Mikrofinans Şubesinin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı, Kütahya Belediyesi Etüd Proje Müdürü Mehmet Zenci’nin açılış konuşması ile başladı. Etüd Proje Müdürü Zenci; “Sembolik olarak kutladığımız kadınlar gününü bir güne sığdırmak mümkün değil. Kadınlar gününüzü bir kez daha kutlamak istiyorum. Kadın insandır, bizler insanoğlu. Kütahya Belediyesi kadın girişimciler için yeni bir projesini tanıtımı için buradayız. Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık, kadın girişimcilerle ilgili projeleri önemsiyor. Bunun ilk adımı Kütahya Belediyesi Kadın iş Geliştirme Merkeziydi. İkinci adımı, Kütahya Belediyesi Kadın Kooperatifi. Şimdiki projemiz ise bu her iki projenin tamamlayıcısı olan Mikrokredi projesi. Kütahya Belediyesi, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) ortaklığında 1 Şubat 2022 tarihinde Kütahya Belediyesi İş Geliştirme Merkezinde şube açılışını yaptık. Şubemizde potansiyel kadın girişimcilerimize kredi desteği vereceğiz. Evinde kendi imkanları ile bir şeyler üreten, katma değer üreten, ekonomik değer üreten kadınlarımıza, başlangıçta küçükte olsa giderek büyüyecek kredi desteği veriyoruz. Kredi kelimesi sizleri ürkütmesin. Kredi olayı biraz daha farklı. Bu kredi desteği ile evde hobi olarak başladığınız ama sonrasında mesleğe çevirdiğiniz ve ekonomik döngüye, ev ekonomisine katkıya çevirdiğiniz işlerinizi destekliyoruz. Kütahya olarak biz 65. şubeyiz. Kütahya Belediyesi olarak bu projeden tüm kadınlarımızın istifade etmesini çok istiyoruz. Buradaki bilgilendirme toplantısından sonra İş Geliştirme Merkezimizdeki ofisimizde tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerimize devam edeceğiz” dedi.
Kütahya Belediyesi Etüd Proje Müdürü Mehmet Zenci’nin ardından kürsüye gelen Kütahya Mikrofinans Şube sorumlusu Tuba Ersoy, mikrokredi hakkında detaylı bilgiler verdi. Kütahya Şube Temsilcisi Ersoy; “Mikrokredi, kadınların gelir getirici faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlayan, teminat ve kefalet gerektirmeden verilen küçük bir sermayedir. Mikrofinans, bankacılık ve ilgili hizmetlere erişim zorluğu çeken girişimci ve küçük işletmeler için sağlanan finansal hizmettir. Grup tabanlı mikrokredi modeli en az 5 mikrogirişimci arasında sorumluluk ve dayanışma ruhunu oluşturur. Kurumumuz Türkiye genelinde 65 ilde 94 şubesiyle halen 40.000 üzerinde mikrogirişimciye hizmet vermektedir. Öncelikle TGMP’ye mikrokredi başvurusunda bulunacak olan adayın aklında bir iş fikrinin olması gerekmektedir. İlk defa mikrokredi alacak olan üyeler en fazla 2.000 TL mikrokredi kullanabilirler. Mikrokredi modelinin Kütahya’da hayata geçmesinde emeği geçen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a ve çalışma ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.
Katılımın çok yoğun olduğu bilgilendirme ve tanıtım toplantısı soru cevap kısmı ile devam etti. Kendi işlerini kurmak isteyen girişimci kadınlar, Kütahya Belediyesinin ve Başkan Prof. Dr. Alim Işık’a bu imkanları tanıdığı için teşekkür ettiler.
Mikrokredi tanıtım ve bilgilendirme toplantısına Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Etüd Proje Müdürü Mehmet Zenci, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Keziban Çolak, MHP Kadın, Aile, Çocuk ve Engellilerden Sorumlu Komisyon (KAÇEP) Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hülya Öztürk, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Şiddeti Önleme Merkezi personeli, Çiniciler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, KUTSO Genel Sekreter Yardımcısı Ümran Kertiş, Mikrokredi Programı Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz, Kütahya Şube Temsilcisi Tuba Ersoy, Afyonkarahisar Şube Temsilcisi Gizem Köylü ve Kütahyalı kadın girişimciler katıldı.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7041″][vc_single_image image=”7043″][vc_single_image image=”7042″][vc_single_image image=”7044″][/vc_column][/vc_row]